wizyta u dentysty

Zdrowe i piękne zęby stanowią najlepszą wizytówkę niezależnie od płci czy wieku. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie i podnosi atrakcyjność człowieka. Od najmłodszych lat wyrabiamy sobie nawyki pielęgnacji jamy ustnej. Kluczowe znaczenie mają również systematyczne wizyty u stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Oprócz rutynowych kontroli czy dolegliwości bólowych istnieją inne (być może dla wielu z nas nieoczywiste) powody, dla których powinniśmy udać się do stomatologa.

Cukrzyca

Choroba ta w znaczący sposób wpływa na stan jamy ustnej. U pacjentów w przebiegu cukrzycy występują zmiany degeneracyjne w śliniankach prowadzące do suchości w jamie ustnej oraz grzybicy. Zaburzenia w wydzielaniu śliny zwiększają podatność na powstawanie ubytków w zębach oraz znacznie przyspieszają rozwój próchnicy. Obserwuje się również częstszą zapadalność na choroby przyzębia czy zapalenie dziąseł w stosunku do osób zdrowych. Ma to związek z upośledzeniem odpowiedzi odpornościowej oraz wolniejszym procesem gojenia u diabetyków. Wszystko to sprawia, że diabetycy powinni odwiedzać częściej gabinet stomatologiczny i szybko reagować na pojawiające się zmiany.

Choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, a nawet ust. Kwasy żołądkowe są niebezpieczne dla wyściółki przełyku, ale również dla zębów i śluzówki jamy ustnej. Kwaśna treść podrażnia nabłonek jamy ustnej i przyczynia się do rozmiękczania szkliwa oraz erozji tkanki zębowej, prowadząc do powstawania ubytków. U osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku częściej przeprowadza się zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej. W trakcie wizyty w gabinecie dentystycznym warto zapytać specjalistę, w jaki sposób zadbać o higienę jamy ustnej, aby zabezpieczyć szkliwo przed negatywnym wpływem kwasów żołądkowych.

Ciąża

Okres ciąży wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Wahania poziomu hormonów mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dziąsła wielu kobiet mogą stać się opuchnięte, zaczerwienione, w czasie szczotkowania może pojawić się krwawienie. Poważnym problemem pojawiającym się u części ciężarnych są zmiany na dziąsłach w postaci nadziąślaków. Problemy z uzębieniem mogą być potęgowane przez występujące w trakcie ciąży wymioty. Wówczas kwaśna treść żołądka przedostaje się do ust i negatywnie wpływa na zewnętrzną warstwę szkliwa zębów. Nie bez znaczenia pozostaje dieta kobiet ciężarnych. Słodkie i kwaśne produkty mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, której leczeniem zajmuje się stomatologia zachowawcza. Aby w trakcie ciąży utrzymać zęby w dobrej kondycji, warto przestrzegać zasad dotyczących higieny jamy ustnej, ale również korzystać ze stałej opieki stomatologicznej.

Palenie papierosów

Nikotyna zawarta w papierosach ma niekorzystny wpływ na cały ludzki organizm, w tym na jamę ustną. Palenie papierosów przyczynia się do powstania licznych chorób dziąseł oraz zębów. Palacze tytoniu są bardziej narażeni na rozwój paradontozy i utratę zębów. Ze względu na zmniejszone wydzielaniem śliny próchnica rozwija się szybciej u osób palących. Dlatego osoby sięgające po wyroby tytoniowe powinny położyć szczególny nacisk na stomatologię zachowawczą. Warto wspomnieć, że nowotwory wargi, błony śluzowej jamy ustnej czy języka występują częściej u osób palących. Palenie papierosów wpływa również na zmianę barwy zębów, co wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu.

Częste bóle głowy

Przyczyn uporczywego bólu głowy jest wiele. Wśród nich wyróżnić można chorobę okluzyjną. Symptomami świadczącymi o tej dolegliwości mogą być również bóle zębów i mięśni twarzy, nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy czy nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów podczas snu. Zgryz urazowy może mieć wiele przyczyn. Nieodpowiednie ustawienie zębów względem siebie powoduje dysfunkcje i napięcie stawu skroniowo-żuchwowego, co prowadzi z kolei do niszczenia uzębienia. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości warto zwrócić się do stomatologa.

Codzienna higiena jamy ustnej oraz dostosowana dieta to tylko część działań związanych z profilaktyką chorób zębów. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą na szybkie reagowanie i zminimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób zębów i kosztownego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here