Zawory zaciskowe HO-Matic – charakterystyka

Przy transporcie wielu materiałów sypkich, technologowie muszą zadbać o jak największą szczelność systemu rurowego – zwłaszcza gdy wykorzystywany jest on do transportu produktów spożywczych czy farmaceutyków. Pomóc w tym mogą zawory zaciskowe firmy HO-Matic. Nie maja one żadnego mechanizmu wewnętrznego, dlatego też są niezwykle odporne na zacieranie czy też obklejanie produktem.

Zasada działania zaworów zaciskowych HO-Matic

W obudowie zaworu zaciskowego znajduje się elastyczny wkład, który z każdej strony otoczony jest wolną przestrzenią, w którą wtłaczane jest sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem. Następnie powietrze pod ciśnieniem powoduje odkształcenie się układu, który przyjmuje bardziej owalny kształt a następnie w wyniku przekroczenia pewnej wartości ciśnienia zaciska się. W ten sposób dochodzi do zamknięcia zaworu zaciskowego.

W celu ponownego otworzenia zaworu zaciskowego należy spuścić powietrze znajdujące się pod wysokim ciśnieniem wewnątrz układu, a elastyczny wkład automatycznie powróci do pierwotnego okrągłego kształtu.

Aby doprowadzić do szczelnego zamknięcia zaworu zaciskowego należy przestrzeń wokół wkładu wypełnić powietrzem o ciśnieniu o 2,0 – 2,5 bara większym niż to w rurociągu. Maksymalne ciśnienie, które można wykorzystać wynosi 4 bary. Warto jednak mieć na uwadze, że stosowanie wyższego ciśnienia może przyczyniać się do znacznie szybszego zużycia elastycznego wkładu, tym samym powodując nieszczelność układu.

Specyfikacja zaworów zaciskowych HO-Matic

Zawory zaciskowe HO-Matic produkowane są w dużym zakresie średnic, co umożliwia ścisłe dopasowanie do wybranego zastosowania. Zakres średnic zaworów zaciskowych waha się pomiędzy 1/4″ do 3″ w przypadku zaworów gwintowanych (seria: 00,10, 20, 30, 40, 60, 70, 80). Jeśli chodzi o zawory kołnierzowe (seria 41) średnica wynosi od DN50 do DN150.

Obudowa zaworu zaciskowego może być wykonana z kilku materiałów:

– ze stopu aluminium (zawory zaciskowe kołnierzowe),
– z tworzywa POM,
– ze stali nierdzewnej (zawory zaciskowe gwintowane).

Elastyczny wkład wbudowany wewnątrz układu jest specjalnym rękawem wykonanym z kilku warstw w celu dodatkowego wzmocnienia. Najbardziej wewnętrzna warstwa, która ma kontakt z danym produktem i musi charakteryzować się jak największą odpornością zazwyczaj wykonywana jest z:

– kauczuku naturalnego NR, NRL, NRLH,
– gumy nitrylowej NBR,
– EPDM,
– FPM,
– CR,
– CSM.

 Zastosowanie zaworów zaciskowych HO-Matic

Zawory zaciskowe firmy HO-Matic stosowane są głównie w różnych gałęziach przemysłu, np. w układach automatyki przemysłowej a także w urządzeniach mających kontakt z produktami sypkimi (układy odpowietrzania i odpylania).

Ich główną zaletą jest niezwykle przemyślana prosta konstrukcja oraz solidność wykonania. Przekłada się to na wysoką niezawodność i możliwość korzystania z zaworów zaciskowych przez długi czas. Brak dodatkowych elementów wewnętrznych skutkuje zwartą konstrukcją, która może być wykorzystywana w najbardziej trudnodostępnych miejscach.

Najczęściej zawory zaciskowe stosuje się w:

  • transporcie pneumatycznym produktów sypkich,
  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle tworzyw sztucznych (granulaty, proszki),
  • przemyśle chemicznym (farby, nawozy),
  • inżynierii środowiska (ścieki, pyły, sadza),
  • procesie uzdatniania wody (oczyszczalnie ścieków),
  • przemyśle związanym z budownictwem,
  • wyposażeniu silosów i zbiorników.

Prosta konstrukcja i zrozumiały mechanizm dały możliwość szerokiego wykorzystania zaworów zaciskowych HO-Matic. Elastyczne wkłady wewnętrzne to gwarancja długiej żywotności, a także łatwiejszego przepływu przez zawór. Zawory zaciskowe są dobrym rozwiązaniem dla każdej gałęzi przemysłu, bowiem dają swobodę działania bez zbędnych problemów, jak np. zacierające się mechanizmy wewnętrzne.

źródło: proorganika.com.pl – złączki rurowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here