Zalany smartfon – czego nie robic

Zalanie telefonu to jedna z najczęstszych awarii. Czego należy zatem unikać, gdy do wnętrza urządzenia dostanie się wilgoć lub woda?

Bezpośrednio po zalaniu

Po zalaniu telefonu bezwzględnie nie wolno go włączać. Uruchomienie zalanego telefonu może bowiem spowodować jeszcze większe uszkodzenie kluczowych podzespołów, takich jak płyta główna. Bardzo często zalany telefon nie ulega uszkodzeniu w wyniku kontaktu z wodą, lecz w momencie rozruchu, gdy dochodzi do spięcia niektórych elementów. Należy, tak szybko, jak to możliwe, wyciągnąć zalany smartfon z wody i osuszyć jego powierzchnię z zewnątrz. Nie powinno się otwierać obudowy telefonu. Nie należy także potrząsać telefonem po zalaniu, aby jeszcze bardziej nie rozprzestrzeniać wody w jego wnętrzu. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie wody z gniazd ładowania, słuchawek i innych otworów.

Czyszczenie telefonu po zalaniu

Po wstępnym oczyszczeniu telefonu trzeba usunąć z jego wnętrza wilgoć. Najpopularniejsza metoda czyszczenia telefonu po zalaniu obejmuje umieszczenie sprzętu w ryżu, który bardzo skutecznie pochłania wilgoć. Uprzednio warto jednak owinąć smartfona ręcznikiem papierowym, gdyż pozwoli to uniknąć zatkania się otworów telefonu i porysowania ekranu. Innym sposobem na usunięcie wilgoci jest użycie środków znajdujących się w torebeczkach dołączanych do obuwia czy ubrań podczas zakupu. Następnie warto pozostawić telefon do wyschnięcia na kilka dni w ciepłym i suchym miejscu.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy włączyć zalany smartfon i sprawdzić, czy działa prawidłowo. Jeżeli jednak domowe metody zawiodły, konieczne będzie udanie się do serwisu posprzedażowego. Odpowiedź na pytanie „ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?” jest jednak kwestią indywidualną.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Nie zawsze możliwe jest oddanie smartfona do naprawy w ramach umowy gwarancyjnej, gdyż większość z nich nie obejmuje uszkodzenia wskutek zalania. Z tego powodu w wielu przypadkach dobry rozwiązaniem będzie zakup wodoodpornego smartfona lub specjalnego etui o wysokim stopniu szczelności. Warto podkreślić, że zalanie telefonu nie jest jednak równoznaczne z jego całkowitym uszkodzeniem. W tym przypadku doświadczony serwisant rozbiera telefon na części pierwsze i weryfikuje, które z nich są uszkodzone oraz jakie są ogólne konsekwencje zalania. Następnie za pomocą specjalistycznych urządzeń oczyszczana jest płyta główna i poszczególne złącza. Pracownicy serwisów wyposażeni są również w specjalnie dostosowane wirówki do wyciągania wilgoci. Następnie pracownik poświęca sporo czasu na instalację oprogramowania i testowanie poszczególnych funkcji urządzenia.

Koszt naprawy zalanego telefonu wyceniany jest zwykle w sposób indywidualny. Na cenę usługi wpływa bowiem czas naprawy czy ilość i rodzaj elementów do wymiany. Właściciel powinien rozważyć czy naprawa zalanego urządzenia jest opłacalna. W tym celu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek i zużycie telefonu oraz jego aktualną cenę rynkową. Czasami może okazać się, że zdecydowanie tańszy będzie zakup nowego modelu.

Bezpośrednio po zalaniu telefonu, najważniejsze jest szybkie osuszenie sprzętu w domowych warunkach. Jeżeli okaże się ono nieskuteczne, warto udać się do serwisu, gdzie wyceniony zostanie koszt oraz czas realizacji usługi. W wielu przypadkach naprawa zalanego telefonu może okazać się niestety nieopłacalna.

źródło: mobisklep.eu – wymiana gniazd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here