Prawidlowa wentylacja

Czy wiesz, na czym polega prawidłowa wentylacja i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia i stanu pomieszczeń? A może zastanawiasz się, w jaki sposób powstają grzyby i pleśnie w mieszkaniach? Poniżej znajdziesz odpowiedź na wszystkie najczęściej zadawane pytania dotyczące wentylacji, miłej lektury!

Co to jest wentylacja?

Najprościej rzecz biorąc, wentylacja to cyrkulacja powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem na zewnątrz. W powietrzu wewnątrz stopniowo obniża się zawartość tlenu, a podwyższa dwutlenku węgla i innych gazów. Innymi słowy, powietrze ulega zużyciu. Celem wentylacji jest wymiana powietrza na świeże, aby nie było ono szkodliwe dla przebywających w pomieszczeniu osób.

Nieprawidłowa wentylacja 

Nieprawidłowa wentylacja wiąże się często z odcięciem dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia użytkowego. W rezultacie przebywające w takim pomieszczeniu osoby nie będą prawidłowo dotlenione. Może to prowadzić do rozwoju objawów jakich jak: pieczenie oczu, zmęczenie, bóle głowy, ospałość, problemy z koncentracją, duszności, większa podatność na stres, temperaturę i pozostałe czynniki zewnętrzne, a nawet do śmiertelnego zatrucia (nieprawidłowo działająca wentylacja może spowodować odwrócenie ciągu w kanałach wywiewnych, a co za tym idzie, umożliwiać dostawanie się zbyt dużej ilości tlenku węgla do pomieszczenia). Ponadto długotrwałe przebywanie w źle wentylowanym pomieszczeniu może prowadzić do zwiększenia szansy zachorowania na choroby układu oddechowego, takie jak astma, alergie i inne infekcje.

Grzyby i pleśnie

Prawidłowa wentylacja niezbędna jest do usuwania nadmiaru wilgoci, a jej brak skutkować może nagromadzeniem się w pomieszczeniu grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów (osadzających się z reguły na ścianach), niekorzystnie wpływających na nie tylko strukturę budynku, ale też ludzkie zdrowie. Nie dość, że ich namnożenie się może powodować choroby układu oddechowego, to osoby cierpiące na tego typu choroby narażone są wielokrotnie bardziej na zaostrzenie się dolegliwości.

W sytuacji utworzenia się grzyba na ścianach źle wentylowanego pomieszczenia, należy w pierwszej kolejności naprawić wadliwy system cyrkulacji powietrza. Bez niego bowiem nie będzie miało sensu usuwanie powstałych grzybów, które wkrótce pojawią się ponownie. Jeżeli wentylacja została naprawiona, należy przejść do profesjonalnego usunięcia pasożytów. Nie zawsze jest to proste, ponieważ wielokrotnie zdarza się, że konieczne jest skucie całej, starej warstwy tynku i nałożenie nowej.

Zamgławianie

Aby oczyścić powietrze ze szkodliwych substancji przenikających do powietrza przez grzyby i pleśnie, można zastosować metodę tak zwanego zamgławiania. Polega ona na dezynsekcji zamkniętych pomieszczeń za pomocą suchej mgły. W praktyce jest to uwolnienie środka dezynfekującego poprzez silny strumień powietrza. Największą zaletą tej metody usuwania grzybów itp. jest to, że sucha mgła jest w stanie dotrzeć do miejsc, do których trudno byłoby dostać się tradycyjną metodą dezynfekcji. Jest to szybki, wydajny, skuteczny i absolutnie bezpieczny sposób. Stosuje się go przede wszystkim w salach chorych, karetkach, izolatkach, przychodniach, saunach itp..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here