Podwyzka cen energii

Pobór energii elektrycznej stanowi jeden z najważniejszych i najdroższych aspektów dotyczących wyboru i użytkowania sprężarek powietrza. Prąd pobierany jest przez maszynę w celu wytworzenia i uzdatnienia energii, a często kilkukrotnie cena użytkowania, przewyższa cenę kupna sprężarki powietrza. Użytkownicy korzystający z tej technologii powinni wybierać modele energooszczędne.

Zużycie energii – jak ograniczyć?

Logiczne jest, że im bardziej energooszczędną sprężarkę zakupimy, tym poniesiemy mniejsze koszty podczas jej użytkowania. W perspektywie czasu, dzięki wyborowi sprężarki droższej, lecz nastawionej na oszczędzanie energii, zoptymalizujemy jej koszty, co pozwoli nam zaoszczędzić część pieniędzy, które w innych przypadkach wydane zostałyby na rachunki za prąd. W trakcie korzystania ze sprężarki powietrza należy przede wszystkim eksploatować ją zgodnie z zaleceniami i wymogami producenta, zwłaszcza w zakresie ciśnienia, z jakim będzie działać nasze urządzenie. Co ciekawe zmniejszenie ciśnienia w naszej sprężarce o 0,5 bara sprawia, że urządzenie pobiera o 6% mniej energii elektrycznej niż wcześniej. W żadnym z wypadków nie należy zwiększać ciśnienia w maszynie. Nie powinniśmy też dopuszczać do powstania nieszczelności czy zapchania się filtrów.

Wpływ nieszczelności na pobór energii elektrycznej

Pierwszym krokiem, jeżeli zależy nam na optymalizacji użytkowania naszej instalacji sprężającej powietrze, jest usunięcie jakichkolwiek nieszczelności w układzie. Co ciekawe, nawet niewielkie nieszczelności produkują dodatkowe koszty nawet do kilkunastu tysięcy w skali roku. Pozbycie się nieszczelności jest świetnym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji. Rodzaj metalu, z jakiego wykonany jest układ, również jest bardzo ważny. Wybór metalu w systemie rurowym ma wpływ na ilość strat sprężonego powietrza. W zależności od rodzaju metalu, z jakiego wykonany jest nasz układ, nieszczelności wahają się od kilku do kilkunastu procent, co automatycznie przekłada się na ilość straconego powietrza wyprodukowanego przez naszą sprężarkę. Dobrym sposobem na wykrycie nieszczelności jest pomiar tempa wypływu sprężonego powietrza. Z pomocą przyjdą tu różne elektroniczne rejestratory.

Czy można zapobiec nieszczelnościom?

Istnieje kilka możliwości, ponieważ ciągłe usuwanie nieszczelności jest monotonne i męczące, naszej instalacji pomóc mogą pewne działania zapobiegawcze. Pierwszym krokiem jest okresowe badanie instalacji pod względem szczelności, a także wyglądu wewnętrznego rur. Brak czyszczenia wnętrza rur może doprowadzić do korozji układu i jednocześnie do kolejnej nieszczelności. W przypadku zniszczenia instalacji dobrym pomysłem jest wymiana starych rur metalowych na nowe aluminiowe, co zapobiegnie korodowaniu, a także będzie przeciwdziałać przedostawaniu się wilgoci i oleju, zapewniając tym samym sprawność całego układu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here