Oszczednosci w przedsiebiorstwie dzieki zastosowaniu urzadzen do automatycznego sterowania oswietleniem

Opłaty za energię elektryczną, choć często niewielkie w porównaniu z innymi wydatkami, stanowią istotną część kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa i nie należy lekceważyć ani ich, ani sposobów na ich redukcję. W wielu branżach, zwłaszcza tych, w których nie używa się w sposób ciągły specjalistycznego sprzętu znaczną rolę w zużyciu prądu gra oświetlenie. Inwestycja w systemy pozwalające oszczędzać na świetle szybko przynosi wymierne zyski i wpisuje się w szerszy horyzont wartości zrównoważonego rozwoju.

Automatyzacja

Przykładem takiej innowacji jest instalacja systemu sterującego oświetleniem. Automatyzacja pozwala uniknąć zbędnego zużycia elektryczności, gwarantując, że światło będzie paliło się tylko, gdy będzie to potrzebne. Wyłączniki zmierzchowe uruchamiające oświetlenie w zależności od natężenia światła słonecznego, są jednymi z mniej skomplikowanych, a jednak robiących dużą różnicę urządzeń sterujących.

Wyłączniki zmierzchowe  działanie i zastosowanie

Sercem czujnika światła jest element zwany fotorezystorem, fototranzystorem lub fotodiodą. Komponent ten przypomina zwykły opornik lub diodę z tą różnicą, że dzięki zastosowaniu półprzewodników jego opór elektryczny obniża się, gdy układ jest oświetlony. Przy określonej, progowej wartości natężenia światła czujnik uruchamia sterownik, który włącza bądź wyłącza oświetlenie. W wyłącznikach wyższej klasy możliwa jest regulacja poziomu natężenia światła, przy której urządzenie aktywuje się, pozwalająca dostosować działanie systemu do własnych potrzeb.

Należy zaznaczyć, że to, jak wielu lamp działanie koordynuje czujnik jest kwestią zależną od instalacji. Stosunkowo częstym rozwiązaniem, spotykanym na przykład przy wielu posiadłościach prywatnych jest podłączenie do czujnika zmierzchu tylko jednego, położonego w kluczowym miejscu, źródła światła. To jednak nie jest limit możliwości tego rodzaju rozwiązań. Wyłączniki zmierzchowe mogą sterować oświetleniem na znacznie większym obszarze. Wrażliwe na światło dzienne systemy oświetleniowe w ogrodach i na podwórzach to równie popularne zastosowanie tej technologii. Oszczędności przynieść może także stosowanie czujników zmierzchu w miejscach pracy, których specyfika nie wymaga silnego i jednolitego światła, a w których można liczyć na promienie słońca.

Inną istotną kwestią jest współdziałanie automatycznie zapalanego światła z systemem monitoringu. Dostosowane do warunków zewnętrznych i niewymagające ludzkiego dozoru oświetlenie pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału kamer pracujących w paśmie widzialnym.

Korzyści

Oprócz wygody oświetlenie włączające się tylko wtedy, gdy zaczyna brakować światła dziennego, przynosi oczywiste oszczędności. Z opracowania badaczy z nowojorskiej politechniki Rensselaer wynika, że zastosowanie czujników światła dziennego (w połączeniu  z systemem automatycznych rolet) pozwala zaoszczędzić do 24% energii elektrycznej zużywanej w przestrzeniach biurowych. Badanie zlecone przez Northwest Energy Efficiency Alliance daje jeszcze bardziej optymistyczny obraz – we wnętrzach przystosowanych do korzystania ze światła dziennego oszczędności mogą sięgnąć aż 51%.

Oprócz urządzeń sterujących wrażliwych na światło słoneczne można zastosować również inne, czasem prostsze zastosowania, takie jak automaty schodowe, które wyłączają po zadanym czasie raz uruchomione światło. Dzięki temu jest ono zapalone tylko wtedy, kiedy faktycznie ktoś przebywa w pomieszczeniu. Zastosowanie czasowych wyłączników światła w porównaniu z czujnikami zmierzchu pozwala na jeszcze skuteczniejszą redukcję poboru energii elektrycznej.

Systemy sterowania oświetleniem – bilans

Oszczędności, na które pozwala stosowanie wyłączników zmierzchowych i automatów schodowych pojawiają się od razu i są zauważalne. Niska cena i łatwa dostępność tego typu urządzeń sprawiają, że inwestycja w nie szybko się zwraca. W dzisiejszych czasach, gdy względy środowiskowe oraz podwyżki cen energii jednoznacznie wskazują na konieczność oszczędzania prądu, stosowanie urządzeń zmniejszających użycie oświetlenia jest decyzją, którą powinien rozważyć każdy przedsiębiorca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here