wkrety ciesielskie

Łączenie dwóch lub więcej elementów wykonanych z drewna wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów złącznych. Wybór określonego produktu uzależniony jest głównie od rodzaju drewna lub materiału drewnopodobnego, a także efektu, który pragnie się uzyskać. Stosowane w stolarstwie elementy złączne są zróżnicowane i często decydują o poziomie wytrzymałości drewnianych konstrukcji.

Wkręty do drewna i ich rodzaje

Jednym z podstawowych akcesoriów wykorzystywanych w stolarstwie są metalowe wkręty nazywane również konfirmatami, składające się z łba oraz gwintowanego trzonu. Poszczególne produkty mogą się między sobą różnić przede wszystkim kształtem łba, nacięciem, a także długością trzonu. Wykorzystywane są do sztywnego łączenia drewnianych lub wiórowych płyt meblowych. Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane są wkręty z łbem stożkowym, które po wkręceniu nie wystają poza płaszczyznę materiału. Do ich wytworzenia wykorzystuje się zazwyczaj wysokogatunkową stal. W przypadku budowania drewnianych konstrukcji, narażonych na kontakt z wodą lub użytkowanych w środowisku zewnętrznym wykorzystuje się wysokiej jakości wkręty ciesielskie wytworzone ze stali nierdzewnej i ocynkowane ogniowo. Interesującą alternatywną dla tradycyjnych konfirmatów są wkręty z wiertłem i frezem. Produkty te są wykorzystywane do skręcania korpusów mebli oraz szuflad. Odpowiednio wyprofilowana geometria ostrza sprawia, że nie trzeba wykonywać nawierceń, co znacząco ułatwia i przyspiesza prowadzenie prac montażowych. W sytuacji, gdy istotne znaczenie ma nośność i wytrzymałość drewnianej konstrukcji, a nie względy estetyczne stosuje się śruby ciesielskie z łbem talerzykowym. Talerzykowy łeb charakteryzuje się dużą powierzchnią, dlatego zapewnia większą siłę docisku niż produkty stożkowe.

Inne systemy połączeń

Poza tradycyjnymi wkrętami w stolarstwie wykorzystuje się również szereg innych elementów złącznych. Do tych najpopularniejszych zaliczyć należy mimośrodowe systemy połączeń stosowane głównie w przemyśle meblarskim. Produkty te używane są do łączenia szaf, łóżek oraz szafek kuchennych. Złącza mimośrodowe pozwalają na wykonywanie sztywnych, bezklejowych i rozłącznych połączeń. Ich ogromną zaletą jest możliwość wielokrotnego łączenia i rozłączania drewnianych elementów bez ryzyka zniszczenia gwintowania w płycie meblowej. W razie potrzeby uzyskania mocniejszych połączeń stosowane są złącza baryłkowe. Wykorzystuje się je do łączenia szaf wnękowych, a także balustrad schodów ze słupami. Do innych popularnych elementów przeznaczonych do tworzenia konstrukcji drewnianych zaliczyć należy kątowniki i płaskowniki montażowe. Uzyskanie ruchomego połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi umożliwiają zawiasy. Nowoczesne produkty wyposażone są w system regulacji ułatwiający ich prawidłowy montaż. Poza wymienionymi produktami w stolarstwie nadal wykorzystuje się klej oraz drewniane, ryflowane kołki. Przy użyciu tych elementów możliwe jest tworzenie trwałych i niewidocznych połączeń. W sprzedaży dostępne są tradycyjne kleje polioctanowe zwane również wikolowymi, a także nowoczesne preparaty poliuretanowe. Kleje nadają się do różnych gatunków drewna, a wybór odpowiedniego produktu powinien być dostosowany do rodzaju budowanej konstrukcji.

Podsumowanie

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka, niemal od początku jego istnienia. Duża różnorodność i dostępność elementów złącznych pozwala współczesnemu człowiekowi na tworzenie drewnianych konstrukcji, które charakteryzują się trwałością i efektownym wyglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here