Holowanie pojazdu w stolicy i okolicach – podstawy prawne i porady praktyczne

Holowanie pojazdu jest niebezpiecznym manewrem na drodze i kierowcom zazwyczaj nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Niezależnie od tego, czy jesteśmy stroną holowaną, czy holującą, należy zachować wzmożoną ostrożność, aby nie doprowadzić do kolizji drogowej. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, musimy zdecydować, czy holujemy samochód na własną rękę, czy wzywamy na pomoc profesjonalistów. O czym należy pamiętać podczas holowania? Kiedy warto wezwać profesjonalną pomoc?

Holowanie pojazdu a przepisy prawa

W rozdziale piątym Kodeksu Drogowego, który dotyczy ruchu pojazdów, możemy znaleźć szczegółowe informacje regulujące proces holowania. Według przepisów pełna odpowiedzialność spoczywa w tym przypadku na osobie holującej. Ustawodawca zabrania holowania więcej niż jednego pojazdu jednocześnie. Niedozwolone jest również holowanie pojazdu z przyczepą oraz holowanie na autostradzie.

Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania. Niestety kierowcy bardzo często uruchamiają w takiej sytuacji światła awaryjne. Szczególną uwagę należy również zwrócić na solidne i bezpieczne zamocowanie liny holowniczej. Samochody biorące udział w holowaniu powinny być ponadto specjalnie oznaczone – trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej stronie na zewnątrz pojazdu holowanego. Podczas holowania konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości między autami. Przy sztywnym połączeniu wartość ta powinna wynosić ok. 3 m, a w przypadku giętkiego połączenia 4-6 m. Przepisy regulują również prędkość podczas holowania. Oba pojazdy nie powinny przekraczać 60 km/h, jeśli holowanie odbywa się w terenie niezabudowanym i 30 km/h, gdy samochody poruszają się po terenie zabudowanym.

Holowanie pojazdu w praktyce

Przede wszystkim warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w porządną linkę holowniczą i zawsze wozić ją w bagażniku. Jeśli linka nie jest biało-czerwona, niezbędny będzie również materiał w jaskrawym kolorze, którym oznaczymy linkę. Linkę holowniczą należy przyczepić do ucha i haka holowniczego. Lepiej nie mocować jej do zawieszania, gdyż w takim przypadku bardzo łatwo o najechanie i uszkodzenie podwozia. Zazwyczaj najwięcej kłopotów sprawia kierowcom stabilne umiejscowienie trójkąta ostrzegawczego – warto w tym celu posłużyć się tylną wycieraczką. Możemy także wcześniej zabezpieczyć się na taką ewentualność i razem z linką, wozić w bagażniku opaskę zaciskową do mocowania trójkąta.

Samochód holujący powinien utrzymywać stałą prędkość i poruszać się w płynny i łagodny sposób. Z kolei kierowca holowanego auta powinien stale kontrolować napięcie linki. W momencie, gdy staje się ona zbyt luźna, kierowca holowany powinien nacisnąć hamulec, zwiększając tym samym odległość między pojazdami.

Kiedy holowanie zlecić profesjonalistom?

Holowanie pojazdu, który został unieruchomiony na drodze, należy zlecić profesjonalnej firmie, w każdym przypadku, gdy nie czujemy się na siłach, aby podjąć się samodzielnego holowania. Zdarzają się także miasta (np. Warszawa i okolice), w których ruch jest tak duży, że holowanie może być znacznie utrudnione i wyjątkowo niebezpieczne. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z wyszukiwarki Google i wpisać frazę typu: holowanie samochodu Ząbki czy holowanie samochodu Marki. Renomowana firma zajmująca się holowaniem aut zrobi to szybko i sprawnie, a my zaoszczędzimy sobie stresu i ewentualnych problemów podczas samego holowania.

Prawo ściśle określa zasady holowania, które należy stosować, aby ustrzec się mandatu i nie stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Mimo ogólnodostępnych informacji dotyczących tego, jak prawidłowo holować pojazd, w wielu przypadkach najlepiej będzie zlecić tę czynność profesjonalnej firmie. W takim przypadku wystarczy telefon z dostępem do internetu i wpisanie w wyszukiwarkę: holowanie samochodu marki lub holowanie samochodu ząbki. Wśród dostępnych opcji na pewno znajdziemy optymalną dla nas ofertę.

Inspirowane: Autoben.pl – pomoc drogowa Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here