Zdarza się, że nie dają o sobie znać latami. Czasem wątroba chwilę zaboli po ciężkostrawnym posiłku, jednak – jako, że u wielu ludzi zdarza się to rzadko – nie budzi to większego niepokoju. Złogi, popularnie zwane kamieniami żółciowymi dopadają jednak sporą liczbę ludzi. Często stają się przyczyną usunięcia całego pęcherzyka żółciowego.

Kto jest najbardziej narażony na kamienie żółciowe?

Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś miał w rodzinie osoby z kamicą żółciową, musi liczyć się z tym, że i on może jej doświadczyć – mówimy tu o genetycznym obciążeniu. W takich przypadkach złogi w woreczku żółciowym mogą pojawić się i u dość młodych osób. Statystyki pokazują, że kamienia żółciowa zdarza się częściej u kobiet – najczęściej w trakcie ciąży lub menopauzy. U osób starszych ryzyko tej przypadłości wyrównuje się u obu płci. Ponad to sprzyja jej niezdrowy tryb życia i dieta oraz nadwaga.

Objawy kamicy żółciowej

Do najczęstszych objawów należą: mdłości, ucisk w prawym boku, zwłaszcza po obfitych i tłustych posiłkach, wzdęcia oraz bolesne kolki. Jeśli dochodzi do tzw. ataku woreczka żółciowego, wtedy ból sięga pleców i to aż lewej łopatki.

Co robić – wycinać, czy nie?

Przeciwnicy wycinania pęcherzyka żółciowego podkreślają, że złogi żółciowe można rozpuścić środkami dostępnymi choćby w sklepach zielarskich. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i nie kończy się trwałym sukcesem. Pacjent musi co kilka miesięcy robić badanie USG, by sprawdzać, czy złogi znikły lub czy się nie odtworzyły.

Niestety, jedynym wyjściem dającym trwały efekt, jest operacyjne wycięcie woreczka żółciowego. Dzisiaj można w tym celu poddać się laparoskopii, po której pacjent bardzo szybko dochodzi do siebie. Później trzeba zachować odpowiednią dietę, jednak unika się ryzyka:

  • kolejnych ataków woreczka (są bardzo bolesne, bywają nieoczekiwane, a powodują je zbyt obfite posiłki, a często też stres i zdenerwowanie)
  • nowotworu pęcherzyka żółciowego – tu niestety statystyki wskazują, że ten rodzaj nowotworu bywa następstwem wieloletniej kamicy.

Woreczek żółciowy trzeba bezwzględnie wyciąć, jeśli widać w jego budowie zmiany zapalne, jak choćby trwale pogrubione ścianki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here