Krzywa cukrowa - podstawowe badanie cukrzyków

Stężenie glukozy we krwi i wykryte w tej sferze nieprawidłowości mogą oznaczać nie tylko cukrzycę, ale także wiele innych poważnych schorzeń. Dlatego warto profilaktycznie się badać i kontrolować czy poziom glukozy nie jest zbyt niski lub wysoki. Gdy tylko pojawią się w tym zakresie jakieś problemy, pierwszym badaniem na które skieruje Nas lekarz będzie krzywa cukrowa – co to jest za badanie, jak przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania?

Krzywa cukrowa – OGTT badanie

Krzywa cukrowa (określa się ją także czasem jako krzywa cukrzycowa) to test OGTT – doustny test obciążenia glukozą. Jego celem jest stwierdzenie czy występuje u pacjenta prawidłowa glukoza, a konkretnie jej poziom we krwi, a jeśli nie można ustalić jakie negatywne zmiany zachodzą w tych procesach. Takie badanie przebiega w następujący sposób: najpierw sprawdza się ile wynosi glukoza na czczo. Następnie pacjentowi zostaje podana glukoza w postaci płynnej. Dalsza część badania polega na pobieraniu krwi kilka razy w określonych odstępach czasowych, aby ocenić jak zachowuje się poziom tej substancji adekwatnie do upływu czasu i reakcji zachodzących w organizmie. Na podstawie wykrywa się wartości insuliny po obciążeniu glukozą.

Próba glukozowa zajmuje dość sporo czasu, bowiem wysoka insulina po 2 godzinach i jej utrzymywanie się może być również istotnym elementem diagnozy. Dlatego zazwyczaj na badanie poświęca się kilka godzin. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość i nie oddalać się od punktu pobrań.

Jakie są wskazania do wykonania krzywej cukrowej?

Badanie insuliny i glukozy oparte na obciążeniu glukozą pomaga wyeliminować lub zdiagnozować wiele chorób w zakresie gospodarki cukrowej organizmu. Zazwyczaj to wysoka insulina jest wskazaniem do skierowania na badanie krzywej cukrowej.

Takie badanie insuliny będzie pomocne przy diagnozie cukrzycy, ale również schorzeń pochodnych lub mogących do niej w przyszłości prowadzić tak hipoglikemia czy hiperglikemia. Wysoki poziom insuliny może świadczyć również o insulinooporności.

Często krzywą cukrzycową wykonuje się również u kobiet w ciąży. Zazwyczaj jest to działanie profilaktyczne mające na celu sprawdzenie, czy kobieta ciężarna nie zapadnie na cukrzycę ciążową.

Wyniki krzywej cukrzycowej – kiedy zacząć myśleć o wizycie u specjalisty?

Wyniki krzywej cukrzycowej zazwyczaj są podstawą do diagnozowania schorzeń związanych z nieprawidłowościami gospodarki cukrowej, a więc jeśli budzą wątpliwości lub uwidacznia się w nich na przykład zbyt wysoki lub niski poziom insuliny we krwi po tym badaniu lub w trakcie jego przebiegu, oznaczać to może konieczność podjęcia specjalistycznych kroków w postaci skonsultowania się z odpowiednim lekarzem, zmiany nawyków żywieniowych lub nawet wdrożenia właściwego leczenia farmakologicznego.

Krzywa cukrowa i insulinowa normy:

  • 140 mg/dl lub poniżej to prawidłowa glukoza,
  • pomiędzy 140 mg/dl a 199 mg/dl to podwyższona glukoza,
  • 200 mg/dl i powyżej oznacza duże nieprawidłowości i może świadczyć o cukrzycy.

Właściwa interpretacja wyników krzywej cukrowej jest kluczowa do postawienia odpowiedniej diagnozy i podjęcia dalszych kroków. Dlatego też nie powinno robić się tego we własnym zakresie, a posiadając wartości insuliny po obciążeniu glukozą udać się do specjalisty, który oceni jest zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Wyniki glukozy w ciąży 75g – na czczo powinien mieścić się pomiędzy wartościami 92 mg/dl a 125 mg/dl. Następnie glukoza po godzinie – jej wynik powinien być wyższy niż 180 mg/dl, a glukoza po 2 godzinach w tym przypadku powinna znajdować się w przedziale pomiędzy 153 mg/dl a 199 mg/dl.

Normy insuliny po obciążeniu glukozą jeśli są prawidłowe to nie powinny być przyczyną zmartwienia. Krzywa cukrowa jest na tyle dokładnym i szczegółowym badaniem, że jeśli uzyskane wyniki insuliny mieszczą się w granicach dopuszczalnych norm należy się tylko cieszyć. Dobrze jest jednak pamiętać, że badanie to warto jest również wykonywać profilaktycznie – wystarczy raz w roku. Pozwala ono na wczesne wykrycie zaburzeń związanych z poziomem glukozy i insuliny, a tym samym pozwala często uniknąć wielu ciężkich chorób, nim na dobre się rozwiną.

Co robić, gdy wyniki testu OGTT są nieprawidłowe?

W przypadku, gdy wyniki krzywej cukrowej wskazują na wykryte nieprawidłowości, pierwszym krokiem który należy podjąć jest udanie się do lekarza specjalisty, aby on fachowym okiem ocenił badania i postawił diagnozę schorzenia. Jeśli udało wykryć się je na wczesnym etapie to bardzo często konieczna będzie jedynie zmiana diety. Najczęściej zalecane diety przy problemach z poziomem glukozy i insuliny to dieta bezglutenowa i dieta o niskim indeksie glikemicznym – nie należy jednak wprowadzać ich na własną rękę, a w oparciu o zalecenia lekarskie. Przy zmianach żywienia z powodu choroby pomagają również dietetycy kliniczni specjalizujący się w „leczeniu” dietą osób o konkretnych schorzeniach.

Zazwyczaj jednak dieta to nie wszystko, nawet jeśli choroba nie jest jeszcze rozwinięta. Drugim, równie ważnym etapem będzie rozpoczęcie lub zwiększenie aktywności fizycznej. Jest ona niezwykle ważna dla procesów zachodzących w organizmie, również dla gospodarki glukozowej i insulinowej.

Inspiracja: Krajek Team

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here