agresja u dziecka

Rodzice często zadają sobie pytanie, dlaczego ich dziecko jest agresywne, np. dlaczego bije czy popycha inne dzieci w przedszkolu. W pewnym wieku takie zachowanie jest normalne i wykazuje je większość dzieci. Warto jednak wiedzieć, dlaczego kilkulatek nie zawsze potrafi poradzić sobie samodzielnie ze swoim gniewem oraz jak pomóc mu w przezwyciężeniu agresji.

Dlaczego dziecko jest agresywne?

Pierwszym krokiem, w celu udzielenia pomocy dziecku, jest zrozumienie przyczyn jego agresywnego zachowania. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kilkulatkowie nie umieją radzić sobie ze swoimi emocjami. Bicie czy kopanie to dla nich nie zaburzenia zachowania – ich intencją nie jest celowe wyrządzenie krzywdy. Podstawowymi powodami, przez które dziecko jest podenerwowane, są:

  • potrzeba wyładowania nagromadzonego napięcia,
  • brak znajomości innego sposobu reagowania (agresywne zachowania stanowią wzorzec, jaki na co dzień dziecko obserwuje w swoim otoczeniu, nie tylko rodzinnym, ale także rówieśniczym),
  • chęć decydowania o sobie oraz posiadania niezależności,
  • poczucie odseparowania od rodziców,
  • zmiany w życiu dziecka, powodujące stres.

Dziecko może przejawiać agresję także w sytuacji, kiedy bardzo mu na czymś zależy, a nie może tego mieć z przyczyn od niego niezależnych albo kiedy obawia się, że z czymś sobie nie poradzi. Ponadto dzieci nie są odporne na krytykę, dlatego tego typu negatywna ocena może rodzić negatywne zachowania kilkulatka.

Na wzmożony poziom agresji mogą wpływać także choroby, takie jak ADHD czy autyzm, jak również obserwacja negatywnych zachowań, takich jak stosowanie kar cielesnych czy agresja w grach komputerowych oraz telewizji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co budzi agresję w naszym dziecku, dobrym rozwiązaniem będzie pomoc psychologa dziecięcego, który po przeprowadzonej rozmowie zweryfikuje, jakie mogą być przyczyny niepokojących reakcji kilkulatka i udzieli nam niezbędnych wskazówek co do dalszego postępowania.

Jak poradzić sobie z problemem agresji?

Przede wszystkim agresywne zachowania dziecka należy przerywać. Maluch musi znać granice i wiedzieć, że bicie czy kopanie krzywdzi inne osoby. Następnie zadaniem rodzica jest zaakceptowanie wszystkich uczuć, które towarzyszą dziecku i wykazanie wobec niego empatii, zaproponowanie rozmowy czy przytulenie dziecka. Nie należy jednak karać dziecka za agresywne zachowania; powoduje to powstanie dystansu z rodzicami, przez który maluch nie czuje się bezpiecznie.

Dziecku może pomóc natomiast, jeżeli rodzice zaczną spędzać z nim więcej czasu na co dzień oraz więcej z nim rozmawiać, a zamiast karania będą wspierać pozytywne zachowania dziecka, np. poprzez stosowanie pochwał. Dobrą techniką radzenia sobie z agresją może być również nauka nowych umiejętności społecznych czy komunikacyjnych, a także nauka emocji. W tym celu warto czytać opowiadania czy pokazywać bajki, które przedstawiają pozytywne postawy względem innych. Innym sposobem jest odgrywanie ról z dzieckiem. Dla malucha będzie to zabawa, jednak podczas niej nauczy się, jak radzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach, np. kiedy inne dzieci są dla niego niemiłe i przez to nasz kilkulatek czuje się zagrożony. Czasami wystarczy nauczyć dziecko mówić: ,,Nie rób mi tego, to mnie boli” – w sytuacji konfliktowej może ono wykorzystać właśnie to sformułowanie, a nie swoją własną siłę.

Kiedy już nauczymy dziecko, jak radzić sobie z gniewem, przypominajmy mu o tych umiejętnościach za każdym razem, kiedy widzimy, że maluch jest rozbudzony i w najbliższym czasie nastąpi wybuch emocji. Konieczna jest także konsekwencja i zgodność obojga rodziców co do wyboru metod stosowanych, by ograniczyć agresywne zachowania dziecka.

Rodzice przede wszystkim muszą pamiętać, aby nie obwiniać i nie zawstydzać dziecka, gdyż przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego. Muszą oni natomiast zrozumieć uczucia kierujące ich dzieckiem. Wówczas mogą wdrożyć metody nie tylko redukujące negatywne zachowania malucha, ale także rozwijające jego emocjonalną inteligencję. Ważne jest przy tym, że jeżeli nie możemy sami poradzić sobie z agresją u dziecka, warto skorzystać z usług specjalistów, np. poradni psychologicznej. Psychologowie i terapeuci z całą pewnością wesprą rodziców i wskażą, jak powinni oni postępować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here