Sterowniki do rolet i żaluzji pozwalają na łatwe zarządzanie ich pracą. Jedno naciśnięcie  przycisku wystarczy, by doświetlić pomieszczenie lub ograniczyć dopływ światła. Wybór sterowników jest bardzo duży, dlatego warto przyjrzeć się najpopularniejszym urządzeniom.

Sterowniki wykorzystywane są nie tylko w domach, ale i w mieszkaniach, biurach, halach produkcyjnych, szkołach i w wielu innych budynkach. Posłużą do sterowania roletami, żaluzjami, markizami, a także bramami wjazdowymi oraz garażowymi. Będzie to możliwe oczywiście po ich odpowiednim dopasowaniu.

Rodzaje sterowników rolet i żaluzji

Omawiane urządzenia mogą stanowić system sterujący wyłącznie roletami lub stać się elementem jednego, większego systemu, który integruje w również instalacje grzewcze, oświetlenie, wentylację oraz sprzęty RTV i AGD. W takim przypadku zarządzanie wszystkim częściami składowymi odbywa się w sposób kompleksowy – na przykład z poziomu telefonu lub tabletu. Użytkownik skorzystać może z jednego panelu sterowania lub specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, by dostosować ich pracę do własnych potrzeb. Co równie istotne, system ten w łatwy sposób można zmieniać i rozbudowywać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć od jednego elementu, a następnie decydować się na kolejne.

System sterowania rolet i żaluzji może stanowić właśnie taki początek. W jego skład wchodzą następujące sterowniki, stosowane we wspomnianych wyżej budynkach.

  • Sterowniki STR. Na początek proste urządzenia, montowane w puszkach bądź rozdzielniach. Kierowane są do osób, którym bardziej niż na zaawansowanej automatyce zależy na prostym systemie sterowania, który nie kosztuje wiele. Sterowniki mogą być zasilane z różnych faz, obsługują również pojedyncze i podwójne klawisze. Do ich zalet należy dodać także możliwość sterowania centralnego, grupowego oraz lokalnego. Ponadto współpracują one z czujnikami deszczu, wiatru oraz wstrząsów.
  • Radiowy system sterowania F&Wave. Pozwala na dostosowywanie pracy rolet i żaluzji w sposób zdalny, przy użyciu pilota lub nadajników podtynkowych, zasilanych na baterie. Dzięki funkcji retransmisji sygnału przez moduły, system ten może być instalowany w dużych budynkach. Sterowniki przekazują bowiem sygnał do elementów zainstalowanych dalej od nadajnika. Montowane są one w puszkach podtynkowych lub w rozdzielni.
  • Sterowniki do budynków inteligentnych. W tym przypadku chodzi o zaawansowane systemy oparte o dwukierunkową transmisję radiową. Stosuje się je w instalacjach typu Smart Home. Całość składa się z bezprzewodowych lub przewodowych sterowników rolet podłączonych do jednostki centralnej, która poza omawianymi urządzeniami może sterować również oświetleniem, gniazdami, wentylacją i ogrzewaniem. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość sterowania roletami, żaluzjami, ekranami, markizami i zasłonami w sposób zdalny, przy użyciu specjalnej aplikacji instalowanej na urządzeniach mobilnych. Co więcej, dzięki usłudze Cloud, użytkownik jest w stanie sterować systemem z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest wykorzystanie połączenia internetowego. Istnieje również możliwość zamontowania modemu GSM, który pozwoli na sterowanie poszczególnymi funkcjami za pośrednictwem SMS-ów. System może zostać zintegrowany z instalacją alarmową, z czujnikami temperatury i natężenia światła, jak również serwisem pogodowym – sterowniki działają automatycznie na podstawie pozyskiwanych informacji.

Sterowniki rolet i żaluzji – czy warto?

Przedstawione rozwiązania okażą się korzystnym wyborem przede wszystkim dla użytkowników końcowych, którzy mogą liczyć na wysoki komfort obsługi i znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Urządzenia są projektowane, tak aby praca rolet i żaluzji została lepiej dostosowana do potrzeb domowników.

Na całym systemie zyskują również instalatorzy otrzymujący dostęp do bardzo elastycznych rozwiązań, dystrybutorzy, a także architekci – sterowniki użytkowane są w wielu budynkach, gwarantując przy tym ogromną uniwersalność aranżacyjną. Bogaty wybór produktowy sprawia, że rozwiązania te łatwo dopasować do przestrzeni o różnej specyfice.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here