Naziemne zbiorniki na gaz propan – dla kogo?

Zbiorniki na gaz propan to tak szeroka grupa sprzętów, że przed zakupem niezbędne jest dokonanie odpowiedniego rozeznania rynku. Inwestorzy mają możliwość wyboru pomiędzy różnymi pojemnościami przydomowych zbiorników – od 900 l do nawet 10 000 l – i można je zakupić na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Oprócz tego zbiorniki na gaz propan są dostępne w wariancie naziemnym lub podziemnym. Dla kogo najlepsze są naziemne zbiorniki na gaz propan? W jakich sytuacjach i u kogo sprawdzi się to rozwiązanie? Od czego zależy wybór typu zbiornika i czym się kierować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Zbiornik na gaz propan – mnogość opcji i szeroki wybór

Inwestorzy decydujący się na wyposażenie swojej nieruchomości w zbiornikową instalację na gaz propan muszą dokonać wyboru i zakupu zbiornika na gaz płynny. Opcji jest wiele, poczynając od różnych wariantów pojemności oraz możliwości zakupu zbiornika nowego bądź używanego. Oprócz tego zbiorniki na propan dostępne są w modelu podziemnym i naziemnym

Każdy z nich ma konkretną specyfikację i odrębne zasady dotyczące montażu oraz eksploatacji. Zbiorniki różnią się także pod kątem zalecanej lokalizacji i przeznaczenia na różne typy działek oraz posesji.

Naziemne zbiorniki na gaz propan – montaż i eksploatacja

Naziemne zbiorniki na propan to sprzęt, który jest posadowiony na powierzchni gruntu na posesji właściciela instalacji i nieruchomości zaopatrywanej w gaz. Zbiornik to swego rodzaju magazyn służący do przechowywania zapasów paliwa opałowego. To właśnie z niego płynny propan jest dostarczany wprost do kotła, w którym następnie spala się dla uzyskania ciepła ogrzewającego dom. 

Naziemne zbiorniki na gaz są umieszczane na specjalnie przygotowanej płycie, która gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i stabilność sprzętu. Same prace związane z posadowieniem naziemnego zbiornika na działce są szybkie i mało kłopotliwe. Dużą rolę odgrywa wybór odpowiedniego miejsca, w którym zbiornik zostanie postawiony. Kwestie te regulują stosowne przepisy i tym samym determinują one, czy zbiornik naziemny sprawdzi się na danej posesji czy też nie.

Dla kogo polecane są naziemne zbiorniki na gaz – wymogi techniczne

To, czy zbiornik naziemny będzie odpowiedni dla nas, tak naprawdę zależy od wymogów technicznych, jakie muszą zostać spełnione przy określonym typie pojemności. Wynika to z wymogów technicznych dotyczących montażu i lokalizacji zbiornika, które są regulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W dokumencie znajdziemy informację o minimalnych odległościach, jakie zgodnie z przepisami pojemnik musi zachować od budynków, granicy działki, studzienek kanalizacyjnych i linii energetycznych. Te odstępy mają duży wpływ na finalną lokalizację zbiornika z gazem na naszej posesji. 

Warto też wiedzieć, że dla zbiorników naziemnych są one dwukrotnie większe niż to jest wymagane przy zbiornikach podziemnych. Dlatego naziemne zbiorniki na gaz polecane są właścicielom większych działek, na których nie będzie problemem posadowienie go zgodnie z przepisami. Dodatkowo właściciele zbiornikowych instalacji na gaz powinni pamiętać, że naziemny zbiornik na propan jest całkowicie widoczny – umieszcza się go na powierzchni gruntu, a nie pod nim. 

To wyłącznie kwestia estetyczna i nie ma najmniejszego wpływu na funkcjonalność zbiornika na propan. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprytnie ukryć zbiornik za niewielkimi krzewami czy inną roślinnością. Sporą zaletą naziemnych zbiorników na gaz, poza łatwym i szybkim montażem, jest również ich cena, gdyż pojemniki te są tańsze od podziemnych odpowiedników. Jednak niezależnie od tego, który wariant zbiornika na gaz płynny zdecydujecie się wybrać, z pewnością będziecie zadowoleni z decyzji o zmianie ogrzewania na gazowe.

Źródło: LPGDirect.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here