Automatyka bram wjazdowych

Ogrodzenie naszego domu to element, który planujemy zazwyczaj pod koniec realizacji danej inwestycji. W momencie, gdy budynek jest już gotowy, a żmudne prace wykończeniowe powoli dobiegają końca, zwykle stajemy przed dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniego ogrodzenia. Powinno być ono nie tylko estetyczne i dobrze komponujące się z pozostałymi zabudowaniami, ale również w pełni funkcjonalne i bardzo trwałe. Oprócz ogrodzenia konieczny będzie oczywiście montaż odpowiedniej furtki i bramy wjazdowej.

Automatyka bram wjazdowych – po pierwsze niezawodność

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej, jest sposób jej otwierania. Automatyka będzie miała bowiem wymagania, jeśli ma to być brama przesuwna z napędem, a inne, jeśli w naszym przypadku lepiej sprawdzi się napęd do bramy dwuskrzydłowej. W tym przypadku liczą się nie tylko nasze preferencje, ale i wcześniejsze doświadczenia oraz uwarunkowania związane choćby z wielkością działki czy drogą dojazdową. Niezależnie od naszej decyzji do głównych parametrów zawsze zaliczana jest trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo systemu.

Brama wjazdowa – zasady działania

Zasada działania automatyki do bram jest zasadniczo zbliżona. Mamy więc siłownik (silnik), który po aktywacji (za pomocą pilota lub fotokomórki) rozpoczyna pracę – zamyka lub otwiera skrzydła bramy. W zależności od typu bramy rozróżniamy siłowniki śrubowe lub z tzw. ramieniem łamanym. W przypadku bramy przesuwnej wystarczy nam jeden siłownik, który wprawia w ruch bramę osadzoną na rolkach poruszających się po wmontowanej w podłoże szynie.

Wszystkie napędy do bram stosowane na rynku są zasilane napięciem 24 V lub 230 V. Wybór wariantu uzależniony jest przede wszystkim od wagi skrzydeł naszej bramy (w przypadku, gdy wybór to napęd do bramy dwuskrzydłowej) lub całego segmentu przesuwnego (gdy chcemy, by była to brama przesuwna z napędem). Niskie napięcie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zastosujemy bramy lżejsze i których eksploatacja nie jest zbyt intensywna. W przypadku skrzydeł masywniejszych (np. żeliwnych) konieczne będzie zastosowanie napięcia 230 V. Zwróćmy też uwagę na to, by automatyka była wyposażona w systemy zabezpieczające.

Niezawodność w każdych warunkach

Koniecznym i niezbędnym warunkiem jest też odporność całego systemu na zmienne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg czy nadmierne nasłonecznienie nie mogą bowiem wpływać na niezawodność całej automatyki. Zwróćmy więc szczególną uwagę na gwarancję producenta w tym zakresie. Ponadto pamiętajmy, że zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi musi dotyczyć całego systemu, a więc również skrzydeł naszej bramy.

Właściwy dobór siły ciągnięcia

Kolejny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę, to siła ciągnięcia bramy w produkcie, na który się zdecydujemy. Siła w granicach 600 N będzie wystarczająca do lżejszej bramy o powierzchni do ok. 10-11 m². Jeśli dysponujemy bramą o większych gabarytach (i większej masie) konieczne będą siłowniki o mocy nawet 1200 N. Jeśli nie mamy w tym aspekcie pewności, zapewne warto poradzić się specjalisty, bo właściwy dobór siły ciągnięcia ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnej pracy bramy.

Wybór właściwego rozwiązania w zakresie automatyki do bram z początku może wydawać się nieco problematyczny. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z rozsądkiem i zwrócimy uwagę na tych kilka najistotniejszych elementów, nasza brama prawdopodobnie będzie nam służyć przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here