Sposoby na przechowywanie zywnosci w gastronomii – poradnik

Odpowiedni sposób przechowywania surowców, półproduktów i gotowych dań w zakładach gastronomicznych znacząco poprawia bezpieczeństwo i higienę pracy. Dotyczy to zarówno zakładów gastronomicznych sieci otwartej (np. restauracje, pizzerie, lodziarnie, bary, jadłodajnie, kawiarnie), jak i zamkniętej (np. stołówki, szpitale, przedszkola, internaty). Od świeżości surowców i gotowych potraw zależy bowiem nie tylko smak i wygląd dania, ale przede wszystkim jego wartość odżywcza oraz przydatność do spożycia.

Czynniki wpływające na jakość produktów spożywczych

Podstawowe czynniki mające wpływ na jakość produktów spożywczych to:

  • sposób przechowywania żywności,
  • temperatura,
  • światło,
  • czas,
  • wilgotność powietrza,
  • warunki mikrobiologiczne.

Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych zapobiega rozwojowi mikroorganizmów oraz przyczynia się do wydłużenia ich przydatności do spożycia. Jednak poszczególne grupy artykułów żywnościowych objęte są różnymi wymaganiami sanitarnymi i powinny być przechowywane w odmiennych warunkach. Oddzielnie należy magazynować przede wszystkim mięso i jego przetwory, warzywa i owoce, nabiał oraz produkty suche. Najbardziej uniwersalnym naczyniem do przechowywania żywności jest pojemnik ze stali nierdzewnej, który jest łatwy w utrzymaniu i nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością.

Komora chłodnicza

Mięso, nabiał oraz ryby, czyli produkty nietrwałe, należy bezwzględnie przechowywać w warunkach chłodniczych, najlepiej w temperaturze od 0 do +4°C. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest komora chłodnicza, która w prosty sposób pozwala uzyskać określone parametry w zakresie temperatury czy wilgotności powietrza. W małych zakładach żywienia zalecane jest stosowanie szaf chłodniczych, które dają możliwość ustawienia odmiennych temperatur na różnych półkach urządzenia. Każdy produkt wymaga bowiem innej temperatury przechowywania. Warzywa i owoce należy składować w oddzielnej komorze chłodniczej, a surowców nie można umieszczać obok półproduktów czy gotowych dań.

Komora chłodnicza może być również stosowana jako mroźnia. Wówczas zakres temperatur wynosi od -18 do -26°C. W dużych zakładach produkcyjnych i popularnych lokalach gastronomicznych, komory chłodnicze skutecznie zastępują lodówki oraz zamrażarki. Do przechowywania produktów w komorach chłodniczych doskonale nadają się różnej wielkości pojemniki ze stali nierdzewnej.

Pakowarka próżniowa

Pakowarka próżniowa jest urządzeniem, które pozwala usunąć powietrze z opakowania, w którym znajduje się produkt. Tlen zawarty w powietrzu sprzyja bowiem rozwojowi drobnoustrojów, takich jak grzyby i bakterie, które powodują szybsze psucie się produktów spożywczych. Pakowarka próżniowa polecana jest do zabezpieczenia wędlin, mięsa, produktów sypkich czy kawy. Zaletą pakowania próżniowego jest to, że produkty nie tracą swoich walorów organoleptycznych oraz nie pochłaniają wilgoci i zapachów z otoczenia.

Zarówno komora chłodnicza, jak i pakowarka próżniowa to urządzenia, które zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania żywności. Dzięki temu zarówno półprodukty, jak i gotowe dania, zachowują świeżość oraz walory smakowe i odżywcze przez dłuższy czas. Pojemnik ze stali nierdzewnej zapewnia natomiast bezpieczeństwo produktu oraz ogólny porządek w kuchni. Warto podkreślić, że umiejętne przechowywanie produktów spożywczych pozwala minimalizować straty i pośrednio przyczynia się do sukcesu ekonomicznego firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here