Jakie znaczenie maja witaminy w hodowli przezuwaczy – poradnik

Witaminy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie każdego organizmu. U przeżuwaczy odgrywają one szczególnie istotną rolę, gdyż wpływają na produktywność i żywotność zwierząt. Jeżeli organizm przyswoi bowiem odpowiednią ilość składników odżywczych, zwierzęta pozostaną zdrowe, a ich produktywność będzie na maksymalnie wysokim poziomie. Dobór odpowiednich składników pokarmowych i witamin, wchodzących w skład zróżnicowanej, a zarazem zbilansowanej diety u przeżuwaczy, wymaga specjalistycznej wiedzy i dokładnej analizy stada pod kątem wieku zwierząt czy ich zapotrzebowania energetycznego w określonej porze roku. Bardzo ważne znaczenie ma przy tym także pomiar umieralności wśród tych zwierząt, rejestr ostatnio przebytych chorób czy wyznaczanie wskaźnika rozrodczości i produkcyjności.

Dodatki paszowe w diecie przeżuwaczy

Suplementacja hodowli w witaminy i minerały dodawane do ściśle określonej, dziennej porcji paszy ma ogromny wpływ na utrzymanie zwierząt w zdrowiu, a w konsekwencji również na ich prawidłowy rozwój, wzrost i rozród. Witaminy w hodowli są niezbędne, a w szczególności te rozpuszczalne w tłuszczach (np. A, D, E). W związku z tym, że przeżuwacze są podatne na rozmaite choroby (zwłaszcza podczas laktacji u krów mlecznych czy zmiany położenia stada), warto podawać im witaminy, które zwiększają ich odporność oraz wzmacniają układ pokarmowy i nerwowy.

Witamina K oraz wszystkie witaminy z grupy B są z góry syntetyzowane przez bakterie występujące w żwaczu wszystkich przeżuwaczy. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta nie powinny przyjmować uzupełniających dawek odpowiednich substancji. Niestety coraz powszechniejsze są upośledzenia przemian w żwaczu powodowane przykładowo źle dobraną, zbyt treściwą lub niewłaściwie przygotowaną paszą.

Hodowla przeżuwaczy zobowiązuje do precyzyjnego doboru składników mineralnych, zwłaszcza dla zwierząt będących w okresie rozrodu. Mieszanki mineralne i witaminowe czy premiksy (np. Microvit®) są w pełni bezpieczne dla zwierząt i uzupełniają nawet zwiększone zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze.

Witaminy w okresie laktacji

Hodowla przeżuwaczy w okresie laktacji opiera się głównie na ich kompleksowej suplementacji. Zwierzęta w tym okresie nie są bowiem zdolne do pobierania odpowiedniej ilości suchej paszy, co prowadzi do niedoborów zarówno u krowy mlecznej, jak i cieląt. Laktacja to okres zwiększonego zapotrzebowania na białko chronione, które wpływa korzystnie zarówno na wydajność mleczną, jak i zwiększenie zawartości białka w mleku krowy. Kolejnym, bardzo ważnym składnikiem jest tłuszcz, który intensyfikuje łaknienie przeżuwaczy podczas laktacji. Wspomniany składnik wpływa również na prawidłowe odchowanie nowo narodzonych cieląt oraz ich właściwy rozwój i późniejszą wzmożoną produktywność. Witaminy w hodowli są zatem niezbędne, by utrzymać stado w dobrej kondycji.

Różne sposoby podania

Witaminy oraz składniki mineralne można dostarczać zwierzętom w bardzo zróżnicowany sposób. Mogą być one komponentem mieszanek paszowych dedykowanych konkretnym przeżuwaczom, takim jak owca czy krowa. Na rynku dostępne są również produkty w formie lizawek, które pozwalają na pobieranie substancji przez zwierzę o dowolnej porze, w zależności od jego aktualnych potrzeb. Dostarczanie witamin może odbywać się także za pomocą iniekcji. Dużą popularnością wśród hodowców cieszą się zwłaszcza kapsułki lub bolusy, które stopniowo uwalniają odpowiednią porcję witamin bezpośrednio w organizmie zwierzęcia.

Dodatki paszowe zawierające witaminy pozwalają zminimalizować, a nawet całkowicie ograniczyć ryzyko zachorowań wśród hodowli. Preparaty tego rodzaju wpływają korzystnie na produktywność, rozwój, żywotność oraz rozród wszystkich zwierząt hodowlanych, w tym równie przeżuwaczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here