Jak zaplanowac karmienie loch – przed, w trakcie i po ciazy

Opłacalność produkcji trzody chlewnej jest w dużej mierze uzależniona od liczby i zdrowia prosiąt. Dlatego też ważne jest odpowiednie żywienie loch już przed zajściem przez nie w ciążę, a następnie kontynuowanie optymalnego odżywiania w czasie ciąży i karmienia młodych. Prawidłowe żywienie loch ma wpływ na płodność i plenność, stanowi również warunek pozyskania prosiąt o dobrej kondycji ogólnej.

Odżywianie loch przed ciążą

W żywieniu loch przed ciążą przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż białka. Pełni ono szereg ważnych funkcji, pozwala na uzyskiwanie prawidłowej masy ciała i dobrą kondycję zdrowotną. Białko jest również odpowiedzialne za syntezę hormonów gonadotropowych. Dzięki tym hormonom możliwy jest prawidłowy rozwój narządów rozrodczych u loch, utrzymanie prawidłowych cykli rujowych, a następnie zajście w ciążę i jej utrzymanie. Poza podażą białka w odpowiedniej ilości, należy zadbać o dostarczenie kwasów tłuszczowych, wspomagających jego prawidłowe przyswajanie. Ważna jest również podaż witamin i mikroelementów. Do czasu uzyskania przez lochy wagi ok. 70 kg, powinny one być odżywiane w taki sam sposób jak tuczniki. Po przekroczeniu tej wagi, należy im podawać paszę o zmniejszonej ilości białka i energii, ale o powiększonej ilości witamin, makroelementów i mikroelementów. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że wolniej rosnące lochy mają lepiej rozwinięte narządy wewnętrzne i układ rozrodczy.

Na dwa tygodnie przed pokryciem lochy powinny być odżywiane paszą flushingową w ilości około 3,5 kg na dobę. Flushing jest żywieniem bodźcowym i opiera się na zwiększeniu kaloryczności paszy tuż przed planowanym wystąpieniem rui u loch.

Karmienie loch w okresie ciąży

Prawidłowe żywienie ciężarnych loch ma bezpośrednie przełożenie na ilość zagnieżdżonych zarodków, ich późniejszy rozwój i wagę urodzeniową.

W okresie ciąży należy zastosować mieszankę specjalistyczną dla loch prośnych. W początkowym okresie ciąży ilość paszy powinna wynosić w przybliżeniu 2,5 kg dziennie. Nie należy dopuścić do zbytniego odkładania się tłuszczu u loch, ponieważ wpływa to niekorzystnie na późniejszą laktację.

Końcowy okres ciąży u loch charakteryzuje się zwiększonym zapotrzebowaniem na białko, energię, witaminy i mikroelementy. Występuje wówczas potrzeba zwiększenia kaloryczności paszy. Ważnym elementem w tym okresie jest dbanie o prawidłową ich perystaltykę i unikanie powstawania zaparć. W przypadku ich wystąpienia należy lochom podać siemię lniane, włókna syntetyczne lub otręby.

Po oproszeniu

W okresie po porodzie rozpoczynamy żywienie loch od minimalnej ilości mieszanki paszowej, czyli około 0,5 kg, codziennie zwiększając porcję o kolejne 0,5 kg. Docelowo w okresie laktacji lochy powinny otrzymywać mieszankę w ilości od 6 do 7,5 kg – w zależności od liczby karmionych prosiąt. Mieszanka stosowana dla loch w tym okresie powinna zostać wzbogacona poprzez dodatek tzw. premiksów mineralno-witaminowych, probiotyków i kukurydzy. Ważnym składnikiem diety jest również beta-karoten, który wpływa na zwiększenie laktacji oraz wspomaga pracę jajników, co jest korzystne w aspekcie kolejnych ciąż. Istotnym elementem prawidłowego żywienia loch w okresie laktacji jest dostarczanie im zwiększonej ilości wody pitnej. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na płyny. Przyjmuje się, że lochy karmiące powinny wypijać 15 litrów wody oraz, dodatkowo, 1,5 litra wody na każde karmione prosię.

Dobrze prowadzone lochy powinny zachodzić w ciążę 2 razy w roku, w każdym miocie powinno się znajdować około 12 prosiąt o wadze nie niższej niż 1,2 kg. Stan zdrowia i kondycja loch powinna pozwolić na odbycie przez nie co najmniej czterech cykli rozrodczych. Warto więc zastosować się do zasad prawidłowego żywienia loch, co pozwoli na uzyskanie lepszych efektów hodowlanych.

Inspirowane: Bas-pol.pl – preparaty dla prosiąt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here